ایثار


آب، شرمنده ایثار علمدار تو شد
که چرا تشنه از او اینهمه بی تاب گذشت[4] .

زینب، برای نجات جان امام سجاد «ع‏»، خویش را به خیمه آتش گرفته می‏زند.وقتی هم‏ که در مجلس یزید، فرمان می‏دهند که امام سجاد «ع‏» را بکشند، زینب جان خویش را سپر بلا قرار می‏دهد و دهها صحنه دیگر که هر کدام زیباتر از دیگری الفبای ایثار را به آزادگان‏ می‏آموزد. این که کسی حاضر باشد جان خویش را فدای جان دیگری و فدای مکتب کند، نشانه ایمان والا به آخرت و بهشت و پاداش الهی است.امام حسین نیز در آغاز حرکت به‏کربلا، فرمود هر که آماده است جان خویش را در راه ما نثار و ایثار کند، با ما حرکت کند:
«من کان باذلا فینا مهجته... فلیرحل معنا...».[5] همین فرهنگ بود که نوجوانی چون‏حضرت قاسم را وامی‏داشت که روز عاشورا خطاب به امام حسین‏ «ع‏» بگوید: «روحی‏لروحک الفداء و نفسی لنفسک الوقاء»[6] جانم فدای جانت.در زیارت عاشورا نیز به‏صفت ایثار یاران حسین‏ «ع‏» تصریح شده است: «الذین بذلوا مهجهم دون الحسین‏علیه السلام‏»[7] آنان که از جان و خون خویش در راه حسین‏ «ع‏» گذشتند.


پی نوشتها :
[1] موسوعة کلمات الامام الحسین، ص 100.
[2] بحار الانوار، ج 45، ص 20.
[3] همان، ص 41.
[4] نصر الله مردانی.
[5] بحار الانوار، ج 44، ص 366.
[6] موسوعة کلمات الامام الحسین، ص 467.
[7] بحار الانوار، ج 98، ص 293 و 296، مفاتیح الجنان، زیارت عاشورا.

/ 1 نظر / 12 بازدید
دانلود سوالات و جزوات ارشد فراگیر

سلام آیا قصد آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور را دارید ؟ آیا می دانید خیلی از داوطلبانی که قبول شده اند از ما مشاوره و برنامه ریزی درسی رایگان گرفته اند ؟ آیا می دانید در وب سایت همیشه آنلاین تنها وب سایت قدرتمند در زمینه ارائه خدمات رایگان کنکور ارشد فراگیر به تمام سوالات شما پاسخ داده می شود ؟ آیا می دانید همیشه آنلاین متشکل از گروه بزرگ فارغ التحصیلان ارشد فراگیر پیام نور است ؟ آیا می دانید همیشه آنلاین در زمینه کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور مشاوره رایگان می دهد ؟ تا یادم نرفته بگم زمان ثبت نام آزمون ارشد فراگیر سال 92 در هفته اول مهرماه می باشد پس به سایت ما بیایید و از امکانات ما استفاده نمایید در صورت تمایل ما را با نام " مشاوره رایگان کنکور ارشد فراگیر" لینک نمایید تا بازدید کنندگان شما نیز از خدمات ما استفاده نمایند دوستدار شما سروناز pnuo.ir